Nejoblíbenější vánoční cukroví v Česku

Vánoce se blíží a s nimi čas voňavého pečení vánočního cukroví. V každé domácnosti jsou oblíbené jiné druhy, ale některé jsou v žebříčcích oblíbenosti tradičně na předních místech.

Vánoce se blíží a s nimi čas voňavého pečení vánočního cukroví. V každé domácnosti jsou oblíbené jiné druhy, ale některé jsou v žebříčcích oblíbenosti tradičně na předních místech.

Tři nejoblíbenější cukroví na vánoční tabuli?

Téměř v každé rodině se peče oblíbené linecké cukroví. Recepty se různí a existuje i spousta variant. Mezi tu nejoblíbenější patří linecké s kakaem. Tento druh cukroví se liší také tvarem, který vykrojíte. Na svátečních tabulích najdete nejen kolečka, kytičky, ale také hvězdičky nebo zvířátka.

Vanilkové rohlíčky jsou symbolem Vánoc, který k nim neodmyslitelně patří. Kombinace ořechů a vanilky se vám rozplyne na jazyku. Navíc při obalování ještě teplých rohlíčků ve vanilkovém cukru jich určitě několik zlámete a ty pak nevyhnutelně neprojdou výstupní kontrolou. Pokud máte chuť na něco nového, vyzkoušejte třeba klášterní rohlíčky plné ořechů a čokolády.

Pracny či plněné ořechy patří k dalším oblíbeným cukrovím. Vykytují se v mnoha variantách, od ořechové přes vanilkovou po čokoládovou. Těsto namáčknete do formiček a upečete. Horké cukroví vyklepnete z formičky a ještě teplé ho můžete obalit v cukru, nebo jej po vychladnutí naplníte nádivkou a slepíte stejné tvary k sobě.

A co dále?

Druhy, které nesmíme opomenout, jsou marokánky, kokosové cukroví nebo perníčky. Marokánky existují ve spoustě variant a najít ten správný recept nebývá jednoduché. Pro milovníky kokosu najdete spoustu výborných receptů, které jsou mnohdy rychlé a snadné. Perníčky můžete upéct nejen na jídlo, ale také jako efektní ozdobu na stromeček.

Na vánoční tabuli nesmí také chybět tzv. nepečené cukroví. Rumové a kokosové kuličky či sušené švestky plněné mandlí namočené v čokoládě nikdy nezklamou.

Alergie na ořechy?

Pokud máte doma nešťastníka s alergií na ořechy, můžete zkusit kromě lineckého cukroví třeba pudinkové rohlíčky slepované marmeládou. Ořechy v receptech můžete nahradit ovesnými vločkami nebo praženými slunečnicovými semínky.

Netradiční, a přesto tradiční

Nepříliš rozšířeným druhem je škvarkové cukroví. Ačkoli většina z nás si představí škvarky na slano, i toto cukroví je samozřejmě sladké. Zkuste nechat ochutnávající hádat, z čeho jste toto výborné cukroví upekli. Uvidíte, zda se někdo trefí.

 

Nechce se vám péct? Vyzkoušejte naše vánoční cukrovinky a sladkosti.